Program
Přednášky
Sobota - 2.3.2013
- 9:00 - 9:55 Hratky z řádky, aneb šikovné utilitky, které neznáte (Petr Krčmář, Ondřej Caletka) Abstrakt
Abstrakt: Má v roce 2013 textový příkazový řádek ještě smysl? V přednášce zaměřené na praktické ukázky si předvedeme, že ano. Představíme terminálové multiplexory, nástroje pro práci s textem či zvukem, IM klienta, síťové nástroje a další drobnosti, které usnadní každodenní činnosti.
- 10:00 - 10:25 NetworkManager na servery? (Pavel Šimerda) Abstrakt Slidy
Abstrakt: Řeč bude o důvodech proč použít či nepoužít NetworkManager pro síťovou konfiguraci serverů a sítí a o aktuálním vývoji tohoto nástroje.
- 10:30 - 10:50 Puppet aneb jak se stát loutkářem (Michal Hrušecký) Abstrakt
Abstrakt: Každý administrátor spravující rozlehlou síť se potýká s problémy jak udržet a snadno spravovat řadu rozdílných systémů. Spousta lidí si napíše vlastní sadu scriptů, část se dá řešit pomocí NFS nebo jednotných image, ale existují i další možnosti. Přednáška představí systém jménem Puppet pro centrální správu počítačů..
- 11:00 - 11:55 Historie bashe v terminálu (Lukáš Bařinka) Abstrakt
Abstrakt: Během vývoje shellu bash do něj byla přidána celá řada zajímavých vlastností. Některé z nich si přiblížíme v prezentaci, která je mimo běžné zvyklosti připravena v terminálu.
- 14:00 - 14:55 Softwarové licence (Miro Hrončok) Abstrakt Slidy
Abstrakt: Vysvětlíme si pojem softwarová licence, trošku zabrousíme i k autorskému právu. Konečně porozumíte rozdílu mezi svobodným (free) a open-source softwarem. Rozdělíme svobodné licence na virální a permisivní, řekneme si, proč je v ČR Public Domanin nelegální. Posluchači by měli být schopni pochopit rozdíly mezi nejpoužívanějšími licencemi jako jsou GPL, LGPL, AGPL, BSD, MIT, Creative Commons apod. a vybrat si pro svůj svobodný software tu správnou. .
- 15:00 - 15:55 Autoritativní DNS server Knot DNS (Jan Kadlec) Abstrakt
Abstrakt: Jak na nastavení a ovládání DNS serveru Knot DNS (knot-dns.cz). Transfery AXFR a IXFR, TSIG, dynamické updaty.
- 16:00 - 16:55Open Source je nejen software, ale i hardware! (Martin Holec) Abstrakt Slidy
Abstrakt: Co je to Open Source Hardware? Proč vznikl? Seznámení s nejoblíbenějšími projekty a praktické ukázky. Přehled Open Source Hardware licencí.
- 17:00 - 17:55 Informační systém klubu Silicon Hill - správa sítě (Bronislav Robenek)Abstrakt Slidy
Abstrakt: Přednáška je zaměřena na předání zkušeností a best practicies získaných při vývoji Informačního systému klubu Silicon Hill, který zajišťuje core služby strahovské sítě jako je DNS, DHCP, management síťových prvků, správa členů a členských příspěvků. Pozornost bude věnována jak vývoji samotné aplikace v Ruby on Rails tak HA serverové architektuře založené na nástroji Pacemaker.
- 9:00 - 9:55 OpenVPN (Ondřej Caletka) Abstrakt Slidy
Abstrakt: Občas se dostaneme do situace, kdy by se nám hodilo tunelovat jeden síťový provoz jiným, nebo jej zabezpečit před nežádoucím odposlechem. K takovým úkolům se náramně hodí OpenVPN. Přednáška ukáže možnosti budování VPN pomocí tohoto nástroje.
- 10:00 - 10:25 Konstrukce a použití Arduino robota (Vladimír Jarý) Abstrakt Slidy
Abstrakt: Arduino (http://arduino.cc/) je jednoduše použitelná open source platforma pro prototypový vývoj elektroniky (vestavných systémů). V této přednášce se podíváme co dělat pokud nám Arduino přestane stačit a to ať ze strany HW, tak ze strany SW. Podíváme se na to jak vytvářet vlastní shieldy a vlastní Arduino kompatibilní HW, na to jak používat externí editor a kompilovat sketch z příkazového řádku a mnoho dalšího. Tato přednáška je volné pokračování přednášky „Hardware pro takové to domácí programování“ z loňského InstallFestu.
- 10:30 - 10:50
ACTIVE24 CSIRT na Cyber Europe 2012 (Tomáš Hála) Abstrakt Slidy
Abstrakt: Jak probíhala účast bezpečnostního týmu společnosti ACTIVE 24 na celoevropském cvičení kybernetické bezpečnosti Cyber Europe 2012, jak je toto cvičení organizováno a jaké jsou poznatky z jeho průběhu.
- 11:00 - 11:55 Real-time web (Adam Hořčica) Abstrakt
Abstrakt: Doba, kdy byly na Internetu pouze statické stránky, je dávno pryč. Dnešní web je protkaný dynamickými prvky, AJAXem a nyní se pomalu rozmáhá i real-time web. Že neví co to je? Přijďte a dozvíte se to ;) Podíváme na to co je real-time web, na jakých technologiích je založen i na to, jak jej použít na našich stránkách.
- 14:00 - 14:55Vývoj her v Linuxu (Pavel Tišnovský) Abstrakt
Abstrakt: Na této přednášce budou stručně popsány vybrané knihovny a herní enginy, které je možné využít pro vývoj 2D i 3D her v operačním systému Linux. Nejprve bude představena dvojice knihoven Allegro a Simple DirectMedia Layer (SDL) určených především pro tvorbu 2D her v programovacích jazycích C a C++ a posléze se budeme zabývat dvojicí knihoven LÖVE a Pygame, s jejichž využitím lze pro vývoj her použít programovací jazyky Lua popř. Python - tím se vývoj her značně usnadní a urychlí. Na závěr se seznámíme s knihovnami a herními enginy OpenGL (Mesa 3D), OGRE (Object-Oriented Graphics Rendering Engine) a Pyglet určenými pro práci s 3D grafikou.
- 15:00 - 15:55 Jak na Linux v robotech i při jejich vývoji (Michal Sojka)Abstrakt Slidy
Abstrakt: Přednáška představí softwarovou a hardwarovou architekturu robotů vyvíjených týmem Flamingos na FEL, ČVUT (http://flamingos.felk.cvut.cz/). Posluchači budou seznámeni s tím jak je OS Linux využíván jak při vývoji, tak pro řízení samotného robotu. Budou stručně popsány jednotlivé použité open-source komponenty a zkušenosti s nimi. Na závěr bude živá ukázka robotu v akci.
- 16:00 - 16:30Kam směřuje Fedora (Jiří Eischmann)Abstrakt
Abstrakt: Fedora nakročila do desátého roku své existence. Přednáška posluchače seznámí s tím, jaké nové projekty v rámci Fedory vznikají a co se připravuje pro to, aby byla Fedora tou nejlepší platformou nejen pro ty, kteří se aktivně zajímají o dění ve světě Linuxu.
- 10:00 - 11:00 Instalujeme a nebo migrujeme na Hardened Gentoo (Tomáš Chvátal) Abstrakt
Abstrakt: Popis projektu Hardened Gentoo a vysvetleni v rozdilech instalace vuci klasicke verzi (a ukazka i migrace z jiz existujici instance).
- 11:00 - 12:00 Opravte si chybu v Gentoo: vývojáři vám pomůžou opravit vaše problémy (Všichni účastníci)
- 13:00 - 14:30 Diskuze o směřování Gentoo, změny které by rádi uživatelé videli, atp. (Tomáš Chvátal)
- 14:30 - 17:00 Pokračování v opravování chyb dokud bude zájem a účastníci, pokud dojdou uživatelské problémy budou předpřipravené seznamy známých problémů
- S 10:00 - 11:55 LaTeX + Gnuplot + Graphviz (Ondřej Guth) Z
- S 13:30 - 14:55 Git (Tomáš Srna) Z+P
- S 15:00 - 15:55 Komixy na příkazové řádce (Lukáš Bařinka) Z
- S 16:00 - 16:55 Vim + Bash (Petr Hodač) Z
- N 10:00 - 10:55 OpenVPN a dynamické směrování (Ondřej Caletka) P Slidy
- N 11:00 - 11:55 Vim advanced (Pavel Tišnovský) P
- N 13:30 - 14:55 LDAP OpenDJ (Martin Bílý) Z+P Abstrakt
Abstrakt: Administrace serveru OpenDJ, tipy a triky.
Z - začátečníci
P - pokročilí
V ucebne je k dispozici 15 PC
- Turnaj v OpenAreně o doménu a další ceny
- V anketě fullcontrol server na rok zdarma od active24, domény a mnoho dalšího
Neděle- 3.3.2013
Sobota - 2.3.2013 - Gentoo Track (Blok7)
Programu se budou účastnit tři vývojáři (z toho jeden člen koncilu) a pár aktivních přispěvatelů, kteří vám usnadní vaše začátky s přispíváním :-)
Pro účast v bughuntu je doporučena alespoň základní znalost angličtiny v psané úrovni pro psaní komentářů do bugzilly
Kapacita cca 35 navstevniku