Program a záznam
Letos jsme mohli vidět...
Přednášky
Sobota - 3.3.2012
- 9:00 - 9:50 Shell pro běžného uživatele (Jan Žďárek) Video
- 10:00 - 10:25 10G linuxový switch (Radim Roška) Slidy Video
- 10:30 - 10:50 10G linuxový router (Moris Bangoura) Slidy Video
- 11:00 - 12:30 Mikroprocesory ARM: zánik anebo naopak znovuzrození desktopu? (Pavel Tišnovský)Abstrakt Slidy Video
V této přednášce se seznámíme s architekturou mikroprocesorů ARM a porovnáme vlastnosti těchto mikroprocesorů s architekturou i386a x86_64. Taktéž si řekneme, jakým způsobem jsou tyto čipy v současnosti využívány za zařízeních s Linuxem (Trim-slice, Raspberry Pi, BeagleBoard...) a jaká je jejich budoucnost v desktopových i serverových počítačích.
- 14:00 - 14:50 Přesný čas podle atomových hodin(Petr Krčmář)Abstrakt Slidy Video Abstrakt: Taky vám vadí, když jdou někde hodiny o dvě minuty špatně? Vás počítač ale může ukazovat čas přesně na milisekundy. Jak synchronizovat čas přes internet? A jak si zařídit vlastní zdroj přesného času?
- 15:00 - 15:50 ACTIVE24-CSIRT - řešení bezpečnostních incidentů v praxi (Tomáš Hála) Abstrakt Slidy Video
Abstrakt: Jak fungují bezpečnostní týmy typu CSIRT/CERT? Proč a jak takový tým založit? Co tyto týmy řeší? A jaké konkrétní incidenty v praxi řešil bezpečnostní tým webhostingové společnosti ACTIVE 24?
- 16:00 - 16:50 Hardware pro takové to domácí programování - Arduino (Adam Hořčica) Abstrakt Slidy Video
- 17:00 - 18:00 RepRap: Open open source 3D tiskárna PRŮŠA (Josef Průša,Marek Žehra) Abstrakt Video
Abstrakt:
Chtěli byste začít programovat mikropočítače, ale bojíte se, že to bude moc složité…
Na této přednášce se seznámíte s open source platformou Arduino. Arduino je založené na flexibilním, snadno použitelném hardwaru a softwaru a umožňuje tak proniknout do této oblasti prakticky komukoliv aniž by musel mít detailní znalosti z oblasti elektroniky, programování nebo fungování procesorů.
Během přednášky se podíváme jak se Arduino programuje v jazyku Wiring, ukážeme si jednoduchý příklad (složitější věci budou na workshopu) a pro inspiraci se podíváme na zajímavé projekty používající Arduino.
web
Neděle - 4.3.2012
- 9:00 - 9:50 IPv6 - buďte připraveni (Ondřej Caletka) Abstrakt Slidy Video Abstrakt: Už dlouho se mluví o tom, že IP adresy docházejí. Tentokrát už adresy v části světa došly a jiná jeho část letos plánuje globální spuštění nového protokolu IPv6. Je tedy nejvyšší čas ukázat si prakticky, v čem je IPv6 jiné, a jak se s ním naučit žít.
- 10:00 - 10:50 Geany (Miroslav Hrončok) Abstrakt Slidy Video
Abstrakt: Geany je lehký multiplatformní textový editor obsahující základní vývojové prostředí. Záměrem vývojářů je poskytnout malé a hlavně rychlé IDE
- 11:00 - 11:50 Nový řídicí a dohledový systém pro experiment COMPASS (Vladimír Jarý) Abstrakt Slidy Video
Abstrakt: COMPASS je fyzikální experiment s pevným terčem umístěný na urychlovači částic SPS v laboratoři CERN v Ženevě, Švýcarsko. Experiment pro sběr dat používá software DATE, který je distribuován na několika desítkách serverů běžících pod operačním systému Linux (distribuce Scientific Linux CERN). V důsledku zastarávání hardware přestává tento systém zvládat rostoucí datové toky, proto se vyvíjí nový systém založený na technologii programovatelných obvodů FPGA. Tento hardware bude zajišťovat načítání a řízení toku dat, software bude odpovídat pouze za řízení a dohled. Příspěvek nejprve stručně představuje stávající systém, poté je hlavní pozornost zaměřena vývoji nového softwaru. Nový software je distribuovaný, komunikace je založena na knihovně DIM, za programovací jazyk byl zvolen C++ a částečně framework Qt. Byla definována a implementována minimální funkcionalita, která se bude postupně rozšiřovat. V závěru jsou prezentovány první výsledky výkonu a škálovatelnosti.
- 13:20 - 13:50 OpenMPI (Jakub Hladík) Video
- 14:00 - 14:50 Fedora na ARMech (Dan Horák) Abstrakt Slidy Video
Abstrakt: Red Hat, komunita a studenti - projekty a spolupráce, kterou Red Hat nabízí studentům. Jaké akce v ČR Red Hat pro komunitu pořádá. Proč používat Fedoru a jak se zapojit do její tvorby. Fedora není jen pro Intel/AMD, jakým způsobem Fedora vzniká a jak to ovlivňuje další architektury
- 15:00 - 16:50 MongoDB (Radek Šimko)
Abstrakt Slidy Video
Abstrakt: Jak pracovat s miliony záznamů a nezbláznit se přitom? Není MongoDB ta cesta, kterou se chcete vydat?Mongo už používá Foursquare, bit.ly, sourceforge, Disney, New York Times nebo také Github, proč ne vy?
- 16:00 - 17:00 Zpracování textu a další hrátky z příkazové řádky (Martin Bruchanov)
Abstrakt Přepis přednášky Video
Abstrakt: Práce v příkazové řádce se neobejde bez znalosti některých základních utilit, které dokáží značně zjednodušit práci. V textovém prostředí často potřebujeme vyhledávat, vybírat část textu, sloupec, řadit či data dále zpracovávat. Přednáška vás seznámí se základními utilitami a úlohami, se kterými se v prostředí CLI setkáváme každý den.
Workshopy
V učebně je k dispozici 15 PC- S 10:00 - 11:00 Bash (Jan Žďárek) bash script
- S 14:00 - 15:00 Vim (Pavel Tišnovský)
- S 16:00 - 17:00 C++ (Tomáš Srna)
- N 9:30 - 11:00 Arduino (Adam Hořčica) Tahák Workshop
- N 11:00 - 12:00 Regulární výrazy(Martin Bruchanov) Přepis workshopu
- N 13:30 - 15:00 Nejen grafy a diagramy v LaTeXu (Ondřej Guth) Slidy
- N 15:00 - 16:30 Jak nainstalovat Fedoru na vaše zařízení s procesory ARM (Dan Horák)
Soutěže
- Turnaj v OpenAreně o doménu a další ceny
- V anketě fullcontrol server na rok zdarma od active24, domény a mnoho dalšího