O semináři

  • Historie

    Historie

    Installfest je akce, kde se setkávají začátečníci s ostřílenými linuxáky, kteří jim pomáhají s instalací GNU/Linux nebo problémy, které vyžadují více zkušeností. InstallFest pořádaný klubem Silicon Hill je ale o něco více akčnější, kromě instalací nabízí i přednášky a navíc je možné zúčastnit se i z domova.

    Installfest je akce, která má své počátky v Americe. Týká se operačního systému GNU/Linux a jeho příznivců, kteří často pomáhali svým méně zkušeným kolegům s instalací tohoto operačního systému, až se jich sešlo více najednou a začali dělat takzvané instalační festivaly, čili installfesty. Jeden z prvních installfestů probíhal v knihovně. Účastníci si tam donesli své počítače (občas i rarity a polopočítače) a instalace mohli začít. Ostřílení linuxáci radili svým méně zkušeným kolegům, ale i mezi sebou si vyměňovali spoustu zajímavých zkušeností a panovala velmi přátelská a vzrušená atmosféra.

    Takové installfesty jsou dnes pořádány po celém světě. Mnohdy mezi novinkami naleznete informaci, že se podařilo uskutečnit první installfest v Egyptě, na Islandu nebo někde úplně v divočině, kde byste si skoro netroufali doufat, že tam mají vůbec počítače. Ono to nemusí být na první pohled zřejmé, ale GNU/Linux lidi spojuje. A to velmi často díky atmosféře, která tento populární operačního systému obklopuje.

    O installfestech

    Installfest, čili instalační festival, existuje v různých zemích po celém světě. Vznikl na popud několika málo nadšenců v dobách, kdy se mezi lidmi začal šířit operační systém GNU/Linux. Ačkoliv byla instalace a používání pro začátečníky obtížná, byl jejich zájem a touha po tomto systému taková, že oslovili své kolegy a kamarády, aby jim s instalací pomohli a zasvětili do tajů a kouzel, které přináší.

    Jeden z prvních installfestů se konal v Americe v jedné zapadlé knihovně. Lidé se tam jednoduše sešli, přinesli si vlastní počítače (občas i takové přístroje, které snad ani za počítač považovat nešly) a společně se s mnoha linuxovými guru, čili odborníky na tento operační systém, vrhli do instalací a řešení nejběžnějších situací.

    Od té doby se lecos změnilo a k pořádání installfestů se přidali i studenti ze Studentské unie ČVUT, konkrétně z klubu Silicon Hill. Zde se tento operační systém též začínal dostávat do povědomí a byl vznesen požadavek na uspořádání menšího semináře s praktickými ukázkami. Toto se poprvé realizovalo v roce 1999 a hned rok poté akce vzrostla do mnohem větších rozměrů, která byla určena nejen pro studenty, ale i veřejnost. Tento trend započal jeden ze studentů, Dušan Talíř. InstallFest v jeho podobě obsahoval kromě instalací za dohledu odborníků také sérii přednášek na témata používání GNU/Linuxu a nejčastějších problémů či situací, které nastávají při přechodu z jiného operačního systému. Tento trend se ujal a lidé se dozvěděli i o tématech souvisejících, například o sázecím systému TeX, o kterém přišel přednášet Petr Olšák, jeden z nejpovolanějších odborníků v této oblasti.

    Další InstallFest se konal nikoliv ve strahovské menze, jako jeho předchůdce, ale v jedné z nejlépe vybavených místností ČVUT, a to sálu D1 Fakulty stavební. Disponovala především kvalitní ozvučovací technikou a třemi promítacími plátny. Sál taktéž nabízel mnohem více míst, která bohužel nedostačovala, protože zájem byl obrovský. Na čistě přednáškovou část se přihlásilo přes 580 lidí. Každý ze dvou dnů a paralelně s tímto programem probíhaly v druhém dni instalace v počítačové místnosti, kde se vystřídalo okolo stovky účastníků.

    Celá akce byla online vysílána do Internetu, o což se postaralo Audiovizuální Centrum Silicon Hillu, čili AVC, ve spolupráci se sdružením Cesnet. Lidé z tohoto projektu zároveň tyto záznamy uveřejnili na svých stránkách, kde jsou volně ke stažení pro další zájemce nebo i pro účastníky InstallFestu, aby si mohli zopakovat poznatky či věnovat se důkladněji pasážím, které nestačili během semináře vstřebat.

    InstallFest 2004

    V čem byl InstallFest v roce 2004 vyjímečný?

    V roce 2004 byl na programu již čtvrtý ročník této oblíbené konference. Bohužel se na něm již nemohl podílet dosavadní organizátor, Dušan Talíř, protože odjel na studijní pobyt do Belgie. Akce se tedy zhostil organizační tým, který vedl Petr Koloros. Při tvorbě programu bylo zřejmé, že nemá cenu opakovat nic, co už tu bylo, protože zájemci mohou shlédnout předchozí InstallFesty ze záznamu díky projektu AVC. Do programu se tedy zařadila témata, na která se v minulých ročnících nedostalo a zároveň byla zvolena mnohem poutavější forma prezentací. Když už se někdo přijde podívat a má tam sedět dva dny, ať si z toho odnese co nejvíce.

    Po pečlivé přípravě včetně rétorického školení na Temešváru se tým zhostil svých rolí a InstallFest 2004 započal svou hlavní část o víkendu 6.-7. listopadu v sále D1 Fakulty stavební ČVUT.

    Den první - sobota

    V devět hodin ráno zahájil InstallFest 2004 Dominik Joe Pantůček, který prováděl účastníky celou konferencí. První na řadu přišel hlavní organizátor, Petr Koloros, který poděkoval sponzorům a představil letošní program a ztvárnění. Protože ne všichni účastníci jsou zvyklí v sobotu ráno tak brzo vstával, Petr byl ohleduplný rozhodl se pokračovat pohádkou o GNU/Linuxu. Ta ve stručnosti vysvětlovala vznik a cíl operačního systému GNU/Linux a nejdůležitějších důsledků z toho vyplývajících. Po filozoficko-historickém úvodu se účastníci jistě těšili na to, jak tento operační systém vypadá. Aby se s ním seznámili od začátku, nastoupily tři týmy, které měli předvádět instalace jednotlivých linuxových distribucí. Každá dvojice představila svojí distribuci a vždy se věnovala konkrétní části instalace, načež se přepnulo na další dvojici, která realizovala podobný úkol a tak si všichni přítomní mohli udělat svůj závěr, která instalace se jim líbí nejvíce a jaká je jejich instalace. Mezi jednotlivým přepínáním se na plátno zobrazoval jakýsi plán instalací, který začal běžícím tučňákem a jednotlivá políčka ukazovala v jaké fázi je ta která instalace a co je ještě nutno realizovat. Nakonec všechny instalace skončili v cíli, do kterého doběhl také zmíněný tučňák.

    V této sekci byly uvedeny jak složitější distribuce s důrazem na efektivitu a možnost zasáhnout do jakékoliv části, tak středně náročné distribuce, které se instalují velice často na servery a v nejposlední řadě též jednoduché uživatelské distribuce, které jsou často první volbou většiny začátečníků. První varianty v podobě distribuce Gentoo se zhostil Alexander Leonov s asistencí Lukáše Staňka a společně ukázali, že se není čeho bát. Další distribucí, Debianem, provázela slovenská dvojice Juraj Ziegler s Katarínou Machálkovou. Také zde byly zmíněny klady a zápory této distribuce, takže bylo z čeho vybírat. Zástupcem uživatelsky jednoduché a příjemné distribuce byl zvolen Mandrakelinux. Ten předvedl Martin Fiala, ale protože neměl nikoho do dvojice, tak vybral náhodně slečnu z publika, aby ukázal, že na tom nic není. Jak se uživatelé mohli přesvědčit, instalace GNU/Linuxu není nic obtížného ani pro blondýnku.

    Po obědě, kdy se většina účastníků zregenerovala, byly na programu hry. Přeci jen ne každý je schopný po vydatném jídle vstřebávat kdejaké složitosti a jak to vypadalo, téma bylo zvolené velmi dobře. Většina účastníků totiž byla doslova přilepená na plátno, kde Milan Troller předváděl své umění v mnoha hrách, které jsou pod GNU/Linuxem k dispozici. Jeho nástup nebyl ale zcela běžný, protože sobotní odpoledne bylo věnováno rodince, která se snaží GNU/Linux trápit úlohami všedního dne. Milan byl zosobněním mladšího syna a tak kromě předvádění zahrál scénku, kdy se po příchodu ze školy domlouvá s kamarádem přes komunikační programy, jaké hry si zahrají. Tímto prostředkem (který předvedl a před diváky rovněž nainstaloval) se také dozvěděl že jde domů otec a protože právě hrál poněkud krvavější hru, přepnul ihned na logickou, za což byl otcem po příchodu pochválen.

    Otec následně vystřídal syna a jal se pokračovat v kancelářské práci. Inu ne každý dokáže doma "vypnout", zvláště když hoří termíny. Otec měl ovšem krušné chvilky, kdy musel odesílat maily a vypadlo mu síťové připojení (o což se postaral speciální šotek, kterého účastnící viděli na vlastní oči). Otec si ale s problémem poradil a zároveň předvedl, jak v takových situacích postupovat a že to v GNU/Linuxu není tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Též předvedl práci s PDA, technologií bluetooth a jiných záležitostí, které mohou začátečníci v tomto operačním systému potřebovat.

    Po otci přišla pauza, ve které Juraj Ziegler komentoval následující program, když v tom byla jeho řeč přerušena pirátským vysíláním. Na plátnu se promítal záznam z policejní razie u hledaného počítačového záškodníka. Účastnící viděli, jak záškodník utekl oknem a než ho policisté, kteří se při jeho pronásledování málem přizabili, rozkoukali, ukradl jim policejní vůz a mizel spokojeně v oblaku prachu. V tom na scénu přiběhl kamarád naší dcery s tím, že onoho záškodníka vyfotil a ihned potřebuje zhotovit plakát vypisující odměnu na jeho hlavu. A protože dcera v podání Silvie Alexie Čillíkové byla schopná a pod GNU/Linuxem to přece není problém, plakát za několik minut vytáhla z tiskárny a kamarád ho běžel rozlepovat po městě. Celou tvorbu plakátu mohli účastnicí sledovat krok po kroku a během práce byly představeny dva grafické programy, jeden na práci s bitmapovou grafikou a druhý na vektorovou.

    Dcera si nestačila ani vydechnout a už tu byla druhá část jejího vystoupení a to když přiběhl Dušan Talíř s tím, že zapomněl pro InstallFest vytvořit hudbu. Dcera se na něj podívala stylem "Ach jo" a naštěstí jí na pomoc přispěchal komentátor InstallFestu Dominik Pantůček, který Dušanovi nabídl, že to se Alexií společně zvládnou. Náhodou byl právě na cestě ke své kapele a tak sebou měl elektrickou kytaru. Zatímco Alexia ovládala program pro multikanálové nahrávání a práci se zvukem, Dominik ladil kytaru a instruoval Alexii k nastavení různých filtrů, aby zvuk hrál co nejlépe. Společně poté nahráli několik stop a použili text, který dodal dobrovolník z publika. Za chvíli tedy měli krátkou skladbu, kterou by člověk mohl očekávat od menší kapely a nikoliv jednoho hudebníka s elektrickou kytarou a jeho asistentky s GNU/Linuxem a patřičným programem. Dušan byl velice spokojen a požádal Alexii, jestli by mu skladbu nahrála do jeho přenosného audiopřehrávače. Ani tento požadavek Alexii nezaskočil a za chvíli si Dušan spokojeně broukal nahranou skladbu, kterou z tohoto zařízení poslouchal a za mohutného potlesku se vrátil na scénu společně s dalšími účastníky. Nutno podotknout, že přestože tato scéna byla z větší části improvizací, dopadla výborně.

    Dále byla na řadě matka, která přišla nazlobená z práce, že jí ty všelijaké reklamy už "pijou krev" a tak spustila prohlížeč webových stránek a ukázala, jak si lze doinstalovat rozšíření, které tyto reklamy omezuje. Zároveň předvedla práci s poštou a hned jí došla zpráva, ve které jí dotyčná osoba žádala, zda by pro ni matka neudělala jakousi úpravu ve výkresu. Matka tedy spustila patřičný CAD a za chvíli úpravu vyjížděla z tiskárny.

    Na tuto krátkou, ale praktickou část navázal syn, který ukončil sobotní den InstallFestu svou scénkou demonstrující příkazovou řádku pod GNU/Linuxem. Přišel ze školy a nadával na svého kamaráda, který mu neustále vnucoval, že příkazová řádka je zastaralá a k ničemu. Petr Koloros v roli syna s čepicí dozadu a taškou na zádech zasedl k počítači a na živo předvedl účastníkům, že se příkazová řádka není mrtvá, ale naopak nabízí mnohem efektivnější práci těm, kteří s ní umí pracovat. Předvedl také mnoho programů, které fungují v textovém prostředí a práci na dálku, což bývá nejčastější použití v této situaci. Při demonstraci na chvíli neplánovaně vypadlo spojení, ale to Petrovi naopak pomohlo, aby ukázal na výhody právě použitých programů a demonstroval tak, že i pří výpadku spojení při vzdálené práci nemusí přijít o svá data ani puštěné aplikace, ale po přihlášení prostě naváží na práci přesně tam, kde skončili. Aby diváky patřičně navnadil na další den, odcházel od počítače když tam najednou příkazová řádka ožila a jakýsi záškodník, který se probořil do systému, začal demonstrovat své schopnosti a poukazoval na nedostatečné zabezpečení tohoto počítače s tím, že zve diváky na zítřejší přednášku o bezpečnosti. Takto byl tedy ukončen den první, který se týkal především seznámení s operačním systémem GNU/Linux formou praktických ukázek a řešení situací.

    Den druhý - neděle

    Tento den byl věnován odbornějším přednáškám v klasickém podání. Den zahájil Zdeněk Burda přednáškou o balíčcích, kde účastníky seznámil s nejčastější formou těchto balíčku, jejich použitím a správou. Poté následovala přednáška o architektuře GNU/Linuxu do Tomáše Borlanda Valenty. Ten seznámil přítomné se základním rozdělením prostředí, adresářovou strukturou, zařízeními a podal takto všeobecný přehled a použité prostředků, se kterými se uživatelé dozajista setkají. Před obědem se ještě dozvěděli o různých druzích sítí a jak na ně pod GNU/Linuxem v podání Dominika Joe Pantůčka.

    Nasycení návštěvníci se po obědě pustili do diskuse, kdy odborníky zastupovali lidé s řad organizátorů, ale také někteří zástupci vývojářů a autoři distribucí, kteří se přišli na InstallFest podívat. Po diskusi se diváci opět přilepili na plátno, když se Martin Fiala ujal tématu Emulátory pod GNU/Linuxem a předváděl kromě aplikací také hry, které mnozí pamětníci hrávali na svých tehdejších počítačích. Po tomto naučném rozptýlení druhý den InstallFestu zakončil Rastislav Macko svou přednáškou o bezpečnosti v GNU/Linuxu, kde prakticky předvedl, jak se nenechat nachytat ve vlastním systému a zmínil nejčastější typy útoků a chyb, kterých se správci nejčastěji dopouštějí. Ačkoliv byla na programu ještě diskuse, už se z časových důvodů nekonala a InstallFest skončil dle předpokládaného časového programu.

    Nědělní instalace

    Jedním z hlavních bodů installfestů byly vždy instalace. Ani na ty se zde nezapomnělo a probíhaly v počítačovém sále, kam si návštěvníci mohli přinést své počítače a za asistence linuxových odborníků společně řešili vzniklé situace, ať už při instalaci či používání operačního systému GNU/Linux. Ovšem nejen tento operační systém zde byl zastoupen a dostalo se i na BSD a podobné záležitosti. Nutno zmínit, že obtížné instalace již nejsou častou překážkou, se kterou se začátečníci potýkají a tak se zde sešli o odbornější dotazy a problémy, které dali realizačnímu týmu pěkně zabrat. Přesto však návštěvnost v instalační místnosti byla velká a mnohé se podařilo.

    Jaký tedy vlastně byl InstallFest 2004?

    InstallFest 2004 byl experiment. Zatím nikdy nebyla žádná konference ztvárněna v divadelním duchu a výsledek nejen že předčil očekávání, ale dle spousty děkovných a pochvalných odezev posunul hranici této oblíbené konference zase o kus dále. Pro organizátory to nebylo lehké. Většina z nich se aktivně podílela na programu a přitom předtím nikdy v žádné divadelní scénce nehráli a zde navíc museli ukazovat naživo své linuxové znalosti, případně si elegantně poradit s nenadálou situací. Taktéž v neděli měli přednášející mnoho konkrétních ukázek a nelehkého úkolu se zhostili s maximálním nasazením a nadšením, které dovedlo InstallFest k velice podařené akci.

    A jak dál?

    Můžete se společně s námi těšit na nový ročník InstallFestu, který opět přinese něco nového, zajímavého ze světa GNU/Linuxu a pomůže Vám tak rozšířit vaše obzory, získat nové zkušenosti a poznat prima lidi.

  •