InstallFest

6. 3. 2021

ONLINE

Záznamy jsou dostupné na YouTube

Facebook
Twitter
Telegram

O konferenci

Installfest je akce, kde se setkávají začátečníci s ostřílenými linuxáky, kteří jim pomáhají s GNU/Linux nebo problémy, které vyžadují více zkušeností. InstallFest pořádaný klubem Silicon Hill je ale o něco více akčnější, kromě instalací nabízí i přednášky a navíc je možné se zúčastnit i z domova.

Installfest je akce, která má své počátky v Americe. Týká se operačního systému GNU/Linux a jeho příznivců, kteří často pomáhali svým méně zkušeným kolegům s instalací tohoto operačního systému, až se jich sešlo více najednou a začali dělat takzvané instalační festivaly, čili installfesty. Jeden z prvních installfestů probíhal v knihovně. Účastníci si tam donesli své počítače (občas i rarity a polopočítače) a instalace mohli začít. Ostřílení linuxáci radili svým méně zkušeným kolegům, ale i mezi sebou si vyměňovali spoustu zajímavých zkušeností a panovala velmi přátelská a vzrušená atmosféra.

Takové installfesty jsou dnes pořádány po celém světě. Mnohdy mezi novinkami naleznete informaci, že se podařilo uskutečnit první installfest v Egyptě, na Islandu nebo někde úplně v divočině, kde byste si skoro netroufali doufat, že tam mají vůbec počítače. Ono to nemusí být na první pohled zřejmé, ale GNU/Linux lidi spojuje. A to velmi často díky atmosféře, která tento populární operačního systému obklopuje.

Historie

Installfest, čili instalační festival, existuje v různých zemích po celém světě. Vznikl na popud několika málo nadšenců v dobách, kdy se mezi lidmi začal šířit operační systém GNU/Linux. Ačkoliv byla instalace a používání pro začátečníky obtížná, byl jejich zájem a touha po tomto systému taková, že oslovili své kolegy a kamarády, aby jim s instalací pomohli a zasvětili do tajů a kouzel, které přináší.

Jeden z prvních installfestů se konal v Americe v jedné zapadlé knihovně. Lidé se tam jednoduše sešli, přinesli si vlastní počítače (občas i takové přístroje, které snad ani za počítač považovat nešly) a společně se s mnoha linuxovými guru, čili odborníky na tento operační systém, vrhli do instalací a řešení nejběžnějších situací.

Od té doby se lecos změnilo a k pořádání installfestů se přidali i studenti ze Studentské unie ČVUT, konkrétně z klubu Silicon Hill. Zde se tento operační systém též začínal dostávat do povědomí a byl vznesen požadavek na uspořádání menšího semináře s praktickými ukázkami. Toto se poprvé realizovalo v roce 1999 a hned rok poté akce vzrostla do mnohem větších rozměrů, která byla určena nejen pro studenty, ale i veřejnost. Tento trend započal jeden ze studentů, Dušan Talíř. InstallFest v jeho podobě obsahoval kromě instalací za dohledu odborníků také sérii přednášek na témata používání GNU/Linuxu a nejčastějších problémů či situací, které nastávají při přechodu z jiného operačního systému. Tento trend se ujal a lidé se dozvěděli i o tématech souvisejících, například o sázecím systému TeX, o kterém přišel přednášet Petr Olšák, jeden z nejpovolanějších odborníků v této oblasti.

Další InstallFest se konal nikoliv ve strahovské menze, jako jeho předchůdce, ale v jedné z nejlépe vybavených místností ČVUT, a to sálu D1 Fakulty stavební. Disponovala především kvalitní ozvučovací technikou a třemi promítacími plátny. Sál taktéž nabízel mnohem více míst, která bohužel nedostačovala, protože zájem byl obrovský. Na čistě přednáškovou část se přihlásilo přes 580 lidí. Každý ze dvou dnů a paralelně s tímto programem probíhaly v druhém dni instalace v počítačové místnosti, kde se vystřídalo okolo stovky účastníků. Celá akce byla online vysílána do Internetu, o což se postaralo Audiovizuální Centrum Silicon Hillu, čili AVC, ve spolupráci se sdružením Cesnet. Lidé z tohoto projektu zároveň tyto záznamy uveřejnili na svých stránkách, kde jsou volně ke stažení pro další zájemce nebo i pro účastníky InstallFestu, aby si mohli zopakovat poznatky či věnovat se důkladněji pasážím, které nestačili během semináře vstřebat.

Novinky

Je zveřejněn program
20. 2. 2021

Doufáme, že vás zaujal a budete nás sledovat.

Odkaz na program
Hlasujte o programu
10. 2. 2021

Do 14. 2. 2021 můžete hlasovat o programu třináctého ročníku Installfestu.

Odkaz na hlasování
Vyhlašujeme Call for Papers
12. 1. 2021

Pokud máte zajímavé téma na přednášku nebo workshop, který lze zvládnout i v online prostředí, rádi je uvidíme na Installfestu. Stačí poslat přihlášku do 2. 2. 2021.

Odkaz na CfP

Místo konání

Vzhledem k epidemiologické situaci bude tento ročník probíhat výhradně v online prostředí.

Mapa FEL, Karlovo náměstí

Partneři

Silicon Hill
FEL CVUT
AVC
SU CVUT
FIT CVUT
CZ.NIC
Active24
NIX
vpsFree
CESNET
Root.cz
MacGyver SH
SUSE

Kontakt

Hlavní organizátor

Jakub Jančička, j.jancicka@sh.cvut.cz, +420 724 782 530

AV tým

AVC.SH, avc@siliconhill.cz, avc.siliconhill.cz

Organizace

Klub Sillicon Hill: info@siliconhill.cz

Studentská unie ČVUT: su@su.cvut.cz

Kontaktní adresa:

Studentská unie ČVUT, klub Silicon Hill

Vaníčkova 7

169 00 Praha 6

Starší ročníky

Copyright © 2001-2021 Silicon Hill, Všechna práva vyhrazena.