Jak si připojit (nejen) diskový oddíl Windows

můžete to provést přes konfigurační nástroje vaší distribuce, ale v zásadě výsledek vždy bude stejný, jako když ručně oeditujete soubor /etc/fstab. Ten obsahuje položky v následujícím formátu:

Formátdev/fsmount_pointtypeoptionsdumpcheck_at_boot_time
Příklad/dev/hda3/mnt2vfatrw,iocharset=iso8859-2,gid=100,umask=007,quiet,user00

Význam jednotlivých položek je následující:

dev/fs - zařízení, které budeme připojovat. Zde může být i jiný filesystém (například share:/share pro nfs), nebo adresář, který chceme připojit do jiného místa v adresářové struktuře (/var/opt) - v takovém případě se jako typ uvádí bind.

mount_point - místo (adresář), kde budeme vidět obsah daného zařízení.

typ - typ souborového systému, který na zařízení budeme připojovat. Pro Windows to bývá vfat, pro Linux etx2, ext3, reiserfs, xfs, .., pro CD iso9660 a pro disketu vfat nebo msdos. Dnes ale existují různé způsoby připojování zařízení, takže se zde setkáte například s typem auto, který se sám snaží rozpoznat typ souborového systému, nebo supermount, který bývá například v distribuci Mandrake a je určen pro připojování výměnných médií, nebo můžete používat automounter, který se bohužel v souboru /etc/fstab nekonfiguruje.

options - zde se uvádějí jednotlivé parametry potřebné pro připojování oddělené čárkou. Pro více informací o těchto parametrech (které jsou specifické pro každý souborový systém) doporučuji nahlédnout do manuálových stránek (man fstab).

dump - tento parametr slouží k uvedení, zda se daný souborový systém bude brát v úvahu při použití příkazu dump. Pro další informace doporučuji google, poněvadž jsem na nutnost jeho použití zatím nenarazil.

check_at_boot_time - Při bootování se občas (nebo po nesprávném vypnutí počítače či rebootu, vždy) se provádí kontrola souborových systémů. Zde jsou jedničkou označeny všechny tyto souborové systémy, které se budou v tomto případě kontrolovat.

Nyní se podíváme blíže na náš příklad. Máme uvedeno, že se nám má připojit diskový oddíl /dev/hda3. Podle konvencí znační zařízení v Linuxu to znamená, že chceme připojit třetí diskový oddíl v pořadí na disku hda, což je disk v módu master na první "kšandě" ide zařízení, která jsou připojena do základní desky. Další zařízení jsou označována hdb - slave disk na první kšandě, hdc - master disk na druhé .. atd.

Abychom věděli, který diskový oddíl na daném disku chceme připojovat, tak si to buď pamatujeme, nebo se na to podíváme programem fdisk. Po jeho puštění s argumentem disku (fdisk /dev/hda), vybereme volbu 'p' a podíváme se, jaké oddíly na disku máme.

Pak nás čeká místo, kam tento oddíl připojíme. Ve standardní adresářové struktuře bývá často jeden nebo několik adresářů mnt, popřípadě další podadresáře v tomto adresáři. Vybereme si nějaký, který není uveden ve fstabu, nebo si vytvoříme vlastní (příkazem mkdir jmenoadresare) a do fstabu uvedeme jeho cestu.

Poté napíšeme (v našem případě nejde o výměnné zařízení) typ souborového systému, takž buďto vfat, pokud tam máme windowsí FATku, nebo ntfs, pokud tam máme NTFS. Bohužel pro druhý případ zatím Linux nedisponuje úplnou podporou zápisu a proto není úplně doporučováno jej takto využívat

V sekci options máme uvedeno několik položek:

Poznámky:

Jaké je číslo skupiny, pro kterou to chceme připojit? Buďto již nějakou takovou skupinu máme a pak si ji vyhledáme v souboru /etc/group, kde je uvedeno její číslo (formát skupina::číslo:uživatelé,odděleni,čárkami), nebo si skupinu přidáme příkazem groupadd jmenoskupiny a poté se podíváme, co má za číslo. Musíme si tam ale také přiřadit všechny uživatele, což provedeme jejich vypsáním na patřičná místa v souboru /etc/group, jak je uvedeno výše v závorce. Můžeme to rovněž realizovat pomocí konfiguračních nástrojů, ale ty jsou specifické pro každou distribuci, takže to sem nemohu psát pro všechny. Postup, který jsem zde uvedl já, by měl platit pro jakoukoliv distribuci.

Více informací se dozvíte z manuálových stránek (man fstab a man mount), případně z googlu.

zpět