Konfigurace a kde ji hledat

Konfiguraci lze provádět pomocí konfiguračních nástrojů a v takovém případě je pouze na výrobci, jak si umístění konfigurace vyřeší. Nezbývá než si projít všechna menu a naučit se, kde kterou položku hledat. Nastavení jedné položky může být řešeno i pomocí více nastaveních v různých menu. Například pokud máte distribuci Mandrake, tak budete mít v nabídce menu od Mandrake, KDE a popřípadě další nastavení, která se mohou překrývat s těmi stávajícími.

Jiná, obecnější metoda, která funguje téměř ve všech případech a programech, je ruční konfigurace. Ze začátku může být trošku náročnější, ale pokud si na ni jednou zvyknete a bude vám vyhovovat, budete pak chtít používat spíše tuto. Ony grafické konfigurační soubory fungují také dobře (například v KDE prostředí si lze například konfigurovat i jádro), ale pak se dostanete k počítači, kde KDE nejsou a nebudete si vědět rady. Člověk, který umí základy konfigurace pomocí textových souborů si bude vědět rady na všech počítačích, kde bude Linux, protože je to velmi obecná metoda.

Abychom mohli konfigurovat ručně nějaké konfigurační soubory, musíme vědět, kde je hledat a jak je konfigurovat. Jejich rozmístění v systému bývá následující:

Globální konfigurace se provádí pomocí souborů, které bývají v adresáři /etc či jeho podadresářích.

Lokální konfigurace bývá umožněna pomocí souborů, které se nacházení ve vašem domovském adresáři (tj. například /home/lojza) a často začínají tečkou. To značí, že soubor nemá být běžně vidět a má se chovat jako skrytý. Pokud si jej chcete zobrazit, napište do konzole příkaz:

ls -a

Poté uvidíte všechny soubory. Při používání nějakého nástroje pro management souborů je třeba toto zobrazení skrytých souborů nastavit v menu.

Jak vědět, který soubor konfigurovat

To není až zas tak těžké. Někde si například nainstalujete program, poté si k němu čtete dokumentaci a dozvíte se, že vám ve vašem domovském adresáři udělal (nebo jeho vytvoření umožní další konfiguraci produktu) soubor například .vimrc. Tak si soubor najdete, ale co do něj nyní napsat? Zkuste si to zjistit přímo z manuálové stránky programu:

man vim

.. čili jméno před koncovkou rc. Zpravidla to bývá i název programu. V tomto případě je dobré si v manuálové stránce (vyvolané příkazem man položka), najít pomocí klávesy '/' kýžený výraz, v našem případě .vimrc

některé konfigurační soubory mívají vlastní manuálovou stránku. Například zavaděč jádra lilo má stránku pro svůj konfigurační soubor lilo.conf. Takže pak můžeme psát man lilo.conf

zpět
Poznámka: Kromě manuálových stránek existují také info stránky. Aktivují se stejně jako manuálové stránky, tj. info název. Bohužel, ačkoliv info stránky nabízejí širší možnosti (především skákání po odkazech), jsou manuálové stránky stále v převaze.