11. Distribuce, dokumentace a software

Co je to distribuce?

GNU/Linux je velmi škálovatelný systém. Skládá se z jádra, některých základních programů a spousty volitelných programů. Každá individuální instalace může být jiná a většinou je to velmi nelehký úkol, pokud chcete instalovat program po programu ze zdrojových kódů. Proto začaly vznikat tzv. distribuce. Ucelené vydání těchto programů, již zkompilovaných, takže vám stačí jejich nakopírování a již je můžete používat.

Výhodou distribuce je mnohem snazší instalace a jednodušší správa aplikací. Dnes již většina uživatelů používá tyto distribuce, které se liší svými vlastnostmi a způsobem užívání.

Výhodou instalace ze zdrojových kódů je především možnost optimalizace programů přímo na váš systém a také máte úplnou kontrolu nad instalací a stavem programů. Ačkoliv většina distribucí tuto část řeší za vás, je to pro jejích výrobce poměrně obtížný úkol a nemusí se úplně povést vyřešit všechny možné případy instalace a kombinace balíků.

Čtěte dokumentaci!

GNU/Linux není úplně jednoduchý systém a poněvadž je složen z různých částí, které se mohou měnit, je vhodné třeba si před instalací nebo používáním některého programu či vlastnosti operačního systému nejprve přečíst dokumentaci. Lze takto předejít mnoha problémům.

Dokumentaci najdete jednak v systému jako manuálové stránky (man jmeno) nebo v přiložených souborech README, či u nainstalovaných aplikací (buďto globálně v adresáři /usr/share/doc nebo přímo u konkrétního programu).

Další možnosti je hledat dokumentaci na webu, přičemž jedna z nejlepších cest je použít vyhledávač google, popřípadě specializované zdroje dokumentací (například tldp, či formou různých návodů a seriálů (například na rootu).

Kde hledat software?

Většinu nejpoužívanějších programů máte již jako součást vaší distribuce a to buďto na cédéčku či v ftp archívu, nebo pokud chcete jiné programy, tak existují specializované projekty jako:

http://www.freshmeat.net
http://www.sourceforge.net

 

< předchozí

stránka 11


další >